Eşleştirme yapmak için 10 sebep

İki veya daha fazla ağın trafik alışverişinde bulunduğu bir süreç olan eşleştirme, kaynaklarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza ve iş faaliyetlerinize fayda sağlayacak şekilde ağınızı genişletmenize yardımcı olur.

Eşleştirmenin, maliyet tasarrufundan iyileştirilmiş kullanıcı deneyimine, küçük hosting şirketlerinden İnternet Servis Sağlayıcılarına (ISP'ler) ve içerik dağıtım ağlarından büyük kurumlara kadar her türlü kuruluş için birçok faydası bulunuyor. Yeni makale serimizde, neden eşleştirme yapmanız gerektiğine dair 10 farklı nedene göz atacağız.

1. Eşleştirme gelirinizi artırır

"Eşleştirme için sebepler" serimizin ilk bölümünde, müşterilerinize daha iyi bir hizmet sunarak eşleştirme yapmanın daha fazla para kazanmanız konusunda size nasıl yardımcı olabileceğini anlatıyoruz.

Hedef ağlarınıza mümkün olan en kısa yol

Bir ISP veya operatör iseniz, müşterilerinizin diğer ağlara erişimini sağlayan sizsiniz. Müşterilerinizin birden fazla sağlayıcısı olabilir ve çoğu zaman vardır da. Bu durum, müşterilerinizin trafiğini sağlama konusunda sizi kaçınılmaz bir rekabetin içine sokar. Müşteri tarafından manuel olarak yönlendirilmiyorsa, müşteriye en çok trafiği kimin göndereceği konusunda doğru kararı vermek çok önemlidir. En kısa yolu sağlayabilen ağ, en fazla trafiği kazanır.

Peering vs transit turkish

Eşleştirme, klasik IP transit bağlantısına kıyasla diğer ağlara giden yolları kısaltmanıza yardımcı olur. Transit ile müşterinin hedef ağı birden fazla transit taşıyıcının arkasında olabilir ve eğer rakibiniz daha az sıçrama noktası içeren bir yol sunabiliyorsa, trafik onların ağından geçecektir. Eşleştirme ile müşterilerinizin ulaşmaya çalıştığı ağlara doğrudan veya daha kısa yönlendirmeler sunabilirsiniz.

Daha fazla trafik, daha fazla gelir

Basitçe söylemek gerekirse: Eşleştirmeyi başlatarak ve ağlara doğrudan ve daha kısa yönlendirmeler sunarak, müşterilerinizden ve rakiplerinizden daha fazla trafik kazanırsınız, bu da sizin için daha fazla gelir anlamına gelir.

2. Eşleştirme, maliyetlerinizi düşürür

"Eşleştirme için sebepler" serimizdeki bu ikinci makalede, eşleştirmenin maliyetlerinizi düşürmenize nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyoruz.

Şirketler giderek artan miktarda bant genişliğine ihtiyaç duyuyor - video konferans, çok sayıda SaaS uygulaması, video streaming ve benzeri tüm uygulamalar hızlı ve verimli bağlantılara ihtiyaç duyuyor. Ve elbette bunun bir bedeli var.

Eşleştirme ya da transit

Çoğu zaman şirketler, İnternet'e IP transit ile bağlanır: İnternet erişimi için bir ağa ödeme yaparsınız. Eşleştirme ile iki (veya daha fazla) ağ, birbirleriyle maliyetten bağımsız bir şekilde trafik alışverişi yapar. Ağlar, bir İnternet Değişim Noktasına bağlanarak, yüzlerce ağ ile eşleşebilir.

Çoğu durumda dünya genelinde, bir İnternet Değişim Noktası’nda eşleştirme yoluyla sağlanan trafik maliyeti transit kullanmaktan daha ucuzdur. Bu nedenle birçok kuruluş, maliyetlerini düşürmek için eşleştirmeye yöneliyor.

Eşleştirme performansla ilgilidir

Bölgenize, eşleştirme ve transit bağlantı noktalarının kullanım hacmine bağlı olarak istisnalar elbette mümkün. Ancak maliyet tartışmasının ötesinde, eşleştirme tamamen performansla ilgilidir. Eşleştirmenin performansla ilgili faydalarına değindiğimiz bu serideki makalelere göz atın.

Eşleştirmenin gelirinizi artırmaya nasıl yardımcı olduğuyla ilgili serideki ilk makaleyi kaçırdıysanız, burada bulabilirsiniz.

3. Eşleştirme gecikme sürelerini minimuma indirger

Gecikme sürelerinin önemli ve hatta belirleyici bir rol oynadığı birçok uygulama ve teknoloji alanı var. Geçen yıl DE-CIX Frankfurt'ta müşterilerimizle anket yaptığımızda, katılımcıların% 81'i birbirine bağlantı konusunda yaptıkları yeni sözleşmeleri imzalarken, gecikme süresi garantisinin en önemli kriter olduğunu dile getirdi.

"Eşleştirme için sebepler" serimizdeki bu üçüncü makalede, eşleştirmenin gecikme süresini nasıl minimuma indirgediğini inceleyeceğiz.

Trafiğin izlediği yol ne kadar kısa olursa gecikme süresi o kadar azalır

Gecikme, bir kullanıcının eylemi ile bir web sitesinden veya bir uygulamadan bu eyleme gelen yanıt arasındaki bekleme süresidir; ağ açısından ise bir veri paketinin bir gidiş dönüş yapması için geçen toplam süre olarak ifade edilebilir. Gecikme süresi, milisaniye cinsinden ölçülür ve internet kalitesi tamamen buna bağlıdır. Örneğin, bir web sitesi için yükleme süresinde 2 saniyelik bir gecikme bile gelen kullanıcının siteden hemen çıkma oranını % 100’den daha fazla oranda artırmaya yeterlidir!

Eşleştirme yörüngeleri, Otonom Sistemlerin (AS'ler) %91'i için transit yörüngelerinden daha iyi performans gösterir. Bu da eşleştirmenin veri trafiğini sağlamak için en kısa yolu ve dolayısıyla da minimum gecikme süresini sunduğu anlamına gelir.

Trafik akışınız üzerinde kontrol

Eşleştirme, ağınızın diğer önemli ağlarla nerede trafik değişimi yaptığını kontrol etmenizi sağlar. Trafiği nereye devredeceğinizi (hangi şehir / hangi İnternet Değişim Noktası) siz kontrol edersiniz ve hem ana taşıyıcı hem de eşleştirme portu kullanımınız üzerinde kontrole sahip olursunuz. Diğer ağ da bu kontrole sahip olduğundan, eşleştirme yaptığınız iş ortağınızla birlikte, trafik akışlarınızı denetimli bir şekilde uçtan uca yönetebilirsiniz.

4. Eşleştirme, diğer ağlarla olan veri aktarımını artırır

Eşleştirme, yönlendirme üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayarak, gelişmiş bir ağ performansı ve mutlu son kullanıcılar sağlar. “Eşleştirme için nedenler” serisindeki dördüncü makalede, bunun nasıl başarıldığını açıklıyoruz.

Veriler herkese açık transit taşıyıcılar aracılığıyla taşındığında; veri trafiği ilgili taşıyıcılar arasında özel bir ağ bağlantısı (PNI) yoluyla gerçekleşir. PNI ise maliyet, iş yükü, bakım ve ilgili taşıyıcılar arasında organizasyon anlamına gelir ve büyük taşıyıcılar arasındaki PNI yükseltmeleri her zaman zamanında gerçekleşmez. Trafiğinizi belirli bir doluluğa ulaşmış PNI'lar üzerinden gerçekleştirmek, duruma bağlı olarak fark edilir bir gecikme veya kalite kaybı olmaksızın bir süre çalışabilir.

Ancak belirli bir doluluğa ulaşmış bir PNI kullanmanın son kullanıcı deneyimi üzerinde bir etkisi vardır. Kullanıcılarınız bir video izliyorsa ya da online oyun oynuyorsa, bu durum arabelleğe alma zamanlarında birçok kesintiye neden olabilir ve kullanıcılar çok da mutlu bir deneyim yaşamazlar.

Garantili bant genişliği

Eşleştirme ile yeterli bağlantı noktası bant genişliğini sağlamak için hem sizin hem de Internet Değişim Noktası’nın bağlı olduğu birbirine bağlantı noktalarınızın kontrolü sizdedir. Eğer yeterli eşleştirme bant genişliğiniz varsa, kullanıcılarınız diğer ağlara neredeyse sınırsız veri aktarımı yapabilir. Örneğin İnternet Servis Sağlayıcıları (ISP'ler) için bu durumda sınır, kullandığınız Tier 1 veya Tier 2 taşıyıcıların çok yoğun PNI’lar üzerindeki olası tuzakları değil, sadece kullanıcının sizden satın aldığı hizmettir.

5. Eşleştirme, büyük oyuncularla bağlantınızı iyileştirir

Dünyada en yoğun şekilde eşleşen ağlar, iyi ağ performansına sahip olmanın anahtarının eşleştirme olduğunu bilir. "Eşleştirme için sebepler"serimizdeki bu beşinci makalede, bir İnternet Değişim Noktası’ndaki ana ağlarla bağlantınızı nasıl iyileştirebileceğinizi gösteriyoruz.

Google, Akamai, Facebook veya Amazon gibi büyük içerik oyuncularının çoğu, genellikle tüm büyük İnternet Değişim Noktaları’nda mevcuttur. Ve bir yönlendirme sunucusu eşleştirme bağlantısına ek olarak, onlarla doğrudan bir eşleştirme bağlantısı da oluşturabilirsiniz. Büyük oyuncuların çoğu, doğrudan bağlantı yoluyla daha fazla prefix gönderir ve ayrıca hem trafiğinize daha fazla öncelik verir hem de doğrudan bağlantı için trafik mühendisliği odağı sağlar.

Önemli ağlarla doğrudan eşleştirme bağlantıları

En çok trafik dönüştürdüğünüz/veya en çok prefix bildiren yönlendirme sunucularıyla doğrudan eşleştirmeler yapmak oldukça anlamlı. Bu aşamada yönlendirme sunucusu sıfırlanmış olsa bile, trafik rotanız işler halde olacak ve değişmeden kalacaktır ve aylar hatta yıllar içinde daha da büyüyecektir.

Sizin için önemli ağlar, sadece büyük oyuncular olmayabilir. İnternet Değişim Noktası’nda eşleştirme yapmak, doğrudan bağlantılarla sizin için önemli olan ağlara giden bir trafik yolunu güvence altına almanıza olanak tanır.

6. Eşleştirme, ağınızın stabilitesini artırır

IP transit satın almak, veri dağıtımının gerçekleştiğine veya dağıtım sürecinin herhangi bir hizmet kalitesini karşıladığına dair herhangi bir garanti olmaksızın her zaman en iyi yöntemlerden biri olsa da, eşleştirme yapmak ağınızın stabilitesini artırır. "Eşleştirme için sebepler " serimizin altıncı bölümünde, bahsettiğimiz stabilitenin nasıl gerçekleştiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Eşleştirme, aralarında başka ağlar olmadan gerekli trafik ortaklarınızın çoğuna doğrudan erişim sağlar. İnternet Değişim Noktaları, çoğu ağ için merkezi PoP konumundadır, yani ağlar bu PoP'larla verimli çalışır ve yedekleme, yönlendirici donanımı vb. konularda özel bir çaba gösterir. Önceki makalede belirtildiği gibi, ana içerik, streaming, sosyal ağlar ve oyun ağları için eşleştirme, iyi bir ağ performansına sahip olmanın anahtarıdır. Büyük İnternet Değişim Noktaları, ağların tam merkezindedir.

Önemli ağlara güvenli rotalar

Bir İnternet Değişim Noktasına doğrudan bağlanarak, bu en önemli ağlara giden trafik rotalarını güvence altına almış olursunuz. Bunun yanı sıra, daha az gecikme süreniz, daha az sapma probleminiz, daha az veri paketi kaybınız ve daha fazla veri akışınız olduğu için daha iyi çalışan bir ağa da sahip olursunuz – bu da, ağınızın stabilitesi üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Eşleştirmede yaşanacak olası bir başarısızlık durumunda, IP transit bağlantınız tarafından yedeklenirsiniz.

7. Eşleştirme, iş ortaklıklarına olanak sağlar

“Eşleştirme için sebepler” serisinde bahsettiğimiz gibi eşleştirmenin, finansal faydalardan daha güçlü, örenğin stabil bir ağa sahip olmak gibi birçok avantajı vardır. Aynı zamanda yeni ortaklıklar için de fırsatlar sunabilir.

Premium hizmetlere kolay bir başlangıç

İnternet Değişim Noktaları, eşleştirme için sadece yüzlerce ağa erişim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yüzlerce olası ortağa da erişim sağlar, örneğin MPLS (MPLS NNI olarak bilinen) bağlantıları satın almak veya satmak için.  İlave olarak pahalı fiber bağlantılar kurmadan veya satın almadan veya farklı, birbiri ile eşleşmeyen veri merkezi lokasyonları ilgili sorunlar yaşamadan yüzlerce ağı hedefleyebilirsiniz. Bir İnternet Değişim platformunda eşleştirme yapmak size premium sınıf hizmetler için kolay, ucuz ve hızlı bir başlangıç ​​sağlar.

Ayrıca, bu hizmetlerin devredilmesi için mantıksal bir ayrıma ihtiyacınız varsa, diğer üyelere özel VLAN bağlantıları da kurabilirsiniz.

Serideki önceki makaleleri kaçırdıysanız, aşağıdan takip edebilirsiniz.

8. Eşleştirme, kullanıcı deneyimini iyileştirir

Son kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda, IP transit tasarımlara kıyasla eşleştirmenin birçok avantajı vardır. Daha az gecikme, daha az veri paketi kaybı ve daha yüksek veri aktarımı gibi sonuçlar, hizmetlerinizin daha iyi çalıştığı ve kullanıcılarınızın da daha mutlu olacağı anlamına gelir.

“Eşleştirme için sebepler” serisinde bulunan daha önceki bir makalede, bir web sitesinin yüklenme süresindeki 2 saniyelik bir gecikmenin bile kullanıcının o siteden hemen çıkma oranını % 100'den fazla artırmak için yeterli olduğundan bahsettiğimizde, gecikmeden de söz etmiştik. Bir başka güzel örnek de bulutta oyun oynamaktır: Bulut oyun sağlayıcıları, oyun verilerinin oyunculara daha yakın olacak şekilde aktarıldığı sunucuları ve İnternet Değişim Noktalarını seçmelidir, yani kullanıcı ile sunucu arasındaki veri aktarım rotası mümkün olduğu kadar kısa olduğunda mümkün olan en iyi gecikme süresi ve böylece mümkün olan en iyi oyun deneyimi sağlanır..

Performansınızı ve erişim hızlarınızı artırın

Eşleştirme, daha büyük kurumların karşılaştıkları bazı zorlukları da çözebilir. Video konferansından bulut bilişime kadar, dijital kapasiteler, daha verimli bir iş gücü oluşturmak isteyen her kuruluş için - özellikle insanların giderek daha fazla evden çalıştığı bir dönemde - çok önemlidir. Artan IP trafiği hacimleri, ülkelerdeki ve dünyadaki çalışanlara verimli ve uygun maliyetli bir şekilde dağıtılmalıdır. Bir İnternet Değişim Noktası’nda eşleştirme yaparak, içerik performansınızı ve erişim hızlarınızı artırabilir, verimliliği yükseltebilir ve yanıt vermeyen uygulamalardan kaynaklanan hayal kırıklıklarını azaltabilirsiniz.

9. Eşleştirme sizi birbirine bağlantı ekosistemine bağlar

İnternet Değişim Noktası’nda eşleştirme yapmak, aynı zamanda bir birbirine bağlantı ekosisteminin parçası olmak anlamına gelir. Veri dönüşümünün kendisi, bunu yapanlar için çok küçük niş bir konu olsa da, etrafındaki ekosistem, iş alanı için çok geniş avantajlar yelpazesi sunar ki  bu da eşleştirme yapmak için başka bir nedendir.

İnternet Değişimi (IX) veya İnternet Değişim Noktası (IXP), ağların trafik alışverişinde bulunmasına izin veren fiziksel altyapı iken, bir noktada eşleştirme yapmak isteyen ağlar kendi ekosistemlerini oluşturur. Veri merkezi alanı, taşıma, IP transit, ses ve VoIP, CDN kümeleri, bakım ve operasyon personeli, MPLS ve çok daha fazlası gibi büyük talepleri var. Büyük merkezlerde bu, milyar dolarlık bir iştir.

Eşleştirme toplulukla ilgilidir

Başarılı bir ekosistem, iş ve mühendisliğin ötesinde bir topluluk oluşturmayı da gerektirir. Eşleştirme, daha iyi, daha dayanıklı internet altyapısı için ortak bir anlayış ve karşılıklı anlaşmalar gerektirir. 

Eşleştirmenin ötesinde birbirine bağlantı ekosistemi

Önde gelen Internet Değişim operatörleri, binlerce ağı hem yerel olarak hem de dünyanın dört bir yanındaki lokasyonlarda uzaktan eşleştirme yoluyla birbirine bağlar. Ayrıca güvenlik çözümleri, bulut bağlantı çözümleri, VLAN'larla doğrudan bağlantılar ve Kapalı Kullanıcı Grupları oluşturma imkanı gibi birbirine bağlantı konusunda ilave hizmetler de sunarlar.

İnternet Değişim Noktaları, kurumları ve insanları en şeffaf, güvenli ve verimli şekilde birbirine bağlayan bir birbirine bağlantı ekosisteminin oluşmasını mümkün kılar.

10. Eşleştirme bir kalite göstergesidir

"Eşleştirme için sebepler" serimizin son makalesi, eşleştirmenin teknik olmayan faydalarına ve işinizi büyütmek için eşleştirme yapmayı nasıl bir kalite göstergesi olarak kullanabileceğinize odaklanıyor.

İyi çalışan bir ağın güvencesi

Diğer şirketlere veya bireylere ağ hizmetleri satan bir şirketseniz, bir İnternet Değşim Noktası’nda eşleştirme yapmak, müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize hizmetinizin kalitesine önem verdiğinizi gösterme şansı sunar. Daha az gecikme, daha az veri paketi kaybı ve daha yüksek veri aktarımı, eşleştirmenin sağladığı avantajlardır ve birçok ağ sağlayıcısı, bir İnternet Değişim Noktası’nın bir parçası olmayı pazarlama stratejilerinin bir gereği ve iyi çalışan bir ağın güvencesi olarak kullanır.

İnternet Değişimi’nin bir parçası olarak, markadan faydalanabilir ve kendinizi topluluğun bir üyesi olarak sunabilirsiniz.

Bilgi dokümanını indirin

Serimizi beğeneceğinizi umuyoruz. Bahsettiğimiz tüm faydalara hızlıca göz atmak için "Eşleştirme yapmak için 10 sebep” (İngilizce) adlı bilgi dokümanını indirebilirsiniz. Eşleştirme ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.